Yani Dünya Girişimciliği

Bundan 20 yıl önce insan oğlu için para hep ikinci plandaydı, ama günümüzde sistem evrimleşti ve düzen tam tersine döndü. Günümüzde Dünya koşullarında para hayatımızın en önemli parçası haline geldi. Sizlerde çok iyi biliyorsunuz Dünya'da neyi çok isterseniz ulaşılması hep zorlaşmaktadır. İş hayatında kalıcı olabilmek için kesinlikle net olmalısınız, yapacağınız işte net olursanız mutlaka başarılı olursunuz. Türkiye de girişimcilerin %70 lik kısmı şu hatayı yapmaktadır. İş yerini açtıktan 1 veya 2 ay sonra işleri umduğu gibi gitmediği durumda karamsarlığa başlıyor ve bu karamsarlık iş yerindeki performansını çok fazla etkilemektedir. Başarılı bir girişimci iş hayatının her bölümünde öğrenmeye ve öğretmeye açık olmalıdır. 
Yeni Dünya girişimciliğinde iki ana faktör ve dört alt faktör bulunmaktadır.


İKİ ANA FAKTÖR

Birinci faktör KARARLILIK; Ticarette kendi hayatını kurmak isteyenler ve kendilerine uygun olan işi yapma arzuları girişimcilikte KARARLILIK adıyla adlandırılır. Aslında bir işe başlarken en önemli etkendir. Kararlı başlangıçlar her zaman başarıyı getirmiştir. Dünya da milyonlarca örnekleri bulunmaktadır. Kararlı girişimci Mesleği ile ilgili kendi işini yapmak istediği durumda genellikle neden sonuç ilişkisini düşünmeden işe konsantre olurlar. İşin neden sonuç ilişkisini yaşayarak öğrenirler ve buda onlara iş hayatlarında büyük bir tacrübe sağlar. Kararlı ama neden sonuç ilişkisini kafasında oturtamadığı için genel araştırmalar içerisinde olanlar başarıyı yakalaması biraz daha uzun olur. 

İkinci faktör KARARSIZLIK; Ticaret netliktir, kararsız kaldığınız durumlarda başarı şansınız azalır. Kararsız bir girişimci genelde araştırmak yerine çevre etkeni üzerinden iş hayatını kurmaya çalışır. kararsız bir girişimcinin gelecek vizyonu olmaz hayatı günlük yaşar ve günlük olan her olaydan etkilenir. Kararsız girişimciler kendi işini yönetirken bile iş yerini kapatıp başka bir şirkette işe girme hayalleri kurar ve ne yazıkki ticari hayatları uzun sürmemektedir.

GİRİŞİMCİLER İÇİN 6 ÖNEMLİ BİLGİ

 

1- ÇALIŞMAK İSTEDİĞİNİZ SRKTÖR: Öncelik olarak yapacağınız ilk çalışma hangi işleri yapabileceğinizi bulmak. Örneğin ikili ilişkilerde kendinizi yetersiz buluyorsunuz ve bu konuyla ilgili daha önce tecrübenizde yok bu durumda reklam, tanıtım, satış ve pazarlama sektöründen uzak durmalısınız. Kendi ruhunuza ve tecrübenize göre yapabileceğiniz sektörü mutlaka belirlemelisiniz. 
2- YAPACAĞINIZ İŞ: Sektörü belirlediniz ve şimdi yapmanız gereken çalışma size kazandıracak işi bulmak. İşi bulmak için geçmiş iş deneyimlerinizi kullanabilirsiniz. Örneğin bundan önceki iş deneyimlerinizde kendinizi en mutlu ve başarılı hissettiğiniz iş tanıtım bu durumda tanıtım sektöründe yenilikci bir fikirle başlamalısınız.
3- İŞİN GEREKLİLİĞİ: İşide belirlediğinize göre şimdi yapacağınız işin yaşadığınız şehire uygun olup ulmadığını araştırmak. Örneğin yapacağınız iş, işletmeler ile ilgili ise yaşadığınız şehirde kaç adet işletme var kaç işletme hangi sektörlerde faaliyet gösterir bu bilgileri almalısınız. Yapacağınız iş doğrudan tüketicileri ilgilendiren bir iş ise yaşadığınız şehirin nüfusunu kaçı Kadın, kaçı Erkek ve kaçı Çocuk bilmelisiniz. 
4- PERFORMANS: Yapacağınız işte, işe vereceğiniz performansınız çok önemlidir. Çabuk sıkılan ve sabırsız bir yapınız var ise daha çok performans harcamanız gerekmektedir. Eğer işinizde performansınız düşerse emin olun bu işinize ve gelirinizi mutlaka yansımaktadır.
5- GRUP ÇALIŞMASI: Yapacağınız iş ekip çalışmasına uygun mu? Ekip ile çalışma daha çok kazanç sağlar mı? bu soruların cevaplarını yine yaşadığınız şehirdeki işletmeler ile konuşarak bulabilirsiniz. Örneğin tanıdığınız veya tanımadığınız işletmeleri ziyaret edin yapacağınız işi kurulmuş bir iş gibi anlatın olumlu tepkiler alıyorsanız ekip çalışması size ekstra kazanç sağlayacaktır. Tabi bu durum yaşadığınız şehirin potansiyeli ile ilgilide belirlenebilir.
6- GELECEK VİZYONU: İşe başlamadan önce mutlaka gelecek vizyonunuzu oluşturun kendinize visyonunuzu hedef olarak koyun. Eğer vizyonsuz başlarsanız çalışmalarınızın başarısız gittiği durumlarda vizyonunuz olmadığı için işin içinden çıkamaz bir hale geleceksiniz.

YENİ DÜNYA GİRİŞİMCİLİĞİNDEKİ 4 ALT FAKTÖRLER
Genetik: Ailede iletişim becerileri yüksek, risk alma ve azim gibi özellikler olumlu etkide bulunacaktır.
Bireysel: Bilgi birikimi ve yaşanan olumlu tecrübeler olumlu yönlendirme yaparken; gerekli bilgiden yoksun, olumsuz tecrübeler edinmiş bir girişimci adayına bu deneyim olumsuz etki edecektir.
Demografik: Yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve gelir gibi faktörler de belirleyici etkiye sahiptir.
Her dönemin üstün ve zayıf yönleri ardır: Genç yaşlarda tecrübe konusunda yeterliliğe sahip olunmayabilir fakat enerjik, yenilik ve risk alabilen bir yapıda olunur, orta yaşlarda ise tecrübe olur fakat; dinamizme risk alma arzusu azalır.
Erkekler kadılara nazaran daha rasyonel, fizik olarak daha güçlü; kadınlar ise hislerini daha iyi kullanabilmekte, hırs ve azimleri yüksek olmakta ve empati kurabilmektedir.
İyi eğitim almış kişiler her türlü riske karşı altyapılı oldukları için başarı elde edebilmektedirler.
Kişisel geliri yüksek olan kişiler riske sıcak bakabilmekte, sınırlı kaynağa sahip olanlar ise karlı işlerden bile uzak durmak zorunda kalmaktadırlar.
Çevresel: Bireylerin aile çevresinde ya da yakın çevrede okumuş kamu görevlileri ise girişimcilik eğilimi düşük, ticaretle uğraşan ve özellikle de başarılı olmuş kişiler varsa eğilim yüksek olmaktadır.
©1998 - 2020 Mobi Applic AG